Ako správne postupovať pri zatepľovaní?
Založenie sokla
Ukladanie začíname od sokla. Pre založenie použijeme soklovú lištu, resp. zakladáme "na latu".
Ochrana neomietaných plôch
Omietky sú v zásade po zaschnutí neodstrániteľné a preto je veľmi dôležité pred začiatkom aplikácie pozakrývať všetky už predtým zrealizované konštrukcie.
Miešanie lepiacej stierky
Po založení sokla zamiešame lepiacu stierku. Lepiacu stierku miešame buď s vodou ( práškové lepiace stierky - Tevafix, KPS Stavebné lepidlo, Terra) alebo v predpísanom množstve 1: s cementom - Terrafix. Lepiaca stierku miešame do pastovitej formy.
Nanášanie lepiacej stierky
Po zamiešaní nanášamé lepiacu stierku po celom obvode izolanta a do plochy umiestníme 2 až tri terčíky lepiacej stierky. Hrúbka nanesenia má byť cca. 1 cm šírka po obvode 3 až 5 cm.
Lepenie polystyrénových platní
Ukladanie začíname od sokla. Pre založenie použijeme soklovú lištu, resp. zakladáme "na latu".
Ukotvenie
Polystyrénové platne kotvíme hmoždinkami. Doporučené množstvo je 6 ks/m2, min. množstvo 4ks/m2. Množstvo kotiev by malo vyplývať s projektu dodatočného zateplenia. Pri novostavbách max. výšky 9m nie je potrbné používať kotvy. Pri dodatočnom zatepľovaní sú kotvy povinné.
Vyhladenie stykov platní
Veľmi dôležitý úkon je vyhladenie a prebrúsenie platní po ukotvení. Po prebrúsení je potrebné fasádu pozametať a tým ju zbaviť odlúpených častí polystyrénu.
Lepenie ochranných rohových líšt
V rohoch aplikujeme ochranné rohové lišty.
Nanesienie lepiacej stierky a sieťoviny
Následne nanesieme jednu vrstvu lepiacej stierky a do nej vkladáme výstužnú sieťku. Sieťku ukladáme s prekrytím v styku min. 10cm. Následnu sieťku zastierkujeme do roviny.
Nanesenie a úprava povrchovej vrstvy
Po zaschnutí lepiacej stierky aplikujeme podľa farebnosti povrchovej úpravy podkladný náter a po jeho zaschnutí povrchovú úpravu vo vybranej zrnitosti a štruktúre. Povrchová úprava by mala mať min. zrnitosť 1.5 mm. Takisto súčiniteľ odrazivosti povrchovej úpravy by mal byť väčší ako 30.
Cenová kalkulácia